Kombucha Workshop BEYOĞLU June 17

Learn how to make your own Kombucha at home! It’s easy, fun and inexpensive. Let’s learn together and have our morning coffee in one of the best third wave cafes in Istanbul. Your coffee’s on me! 🙂 / Evinizde kendi kombuçayınızı yapmayı öğrenin. Kolay, eğlenceli ve maliyetsiz.

On the same day, there will be one workshop in English (at 11:00 AM) and the second one in Turkish (at 1:30 PM). / Atölye farklı saatlerde hem İngilizce (saat 11:00) hem Türkçe (saat 13:30) yapılacaktır.

Where: Coffee Brew Lab, Yeni Çarşı Cad, 5/B, Beyoğlu/Istanbul

Date: June 17, 2017

Time: 11:00 – 12:30

Fee: 60 TL
Workshop fee includes your very own Kombucha SCOBY, starter tea, everything you need to start brewing at home, printed instructions for homebrewing and tasting of several different kombucha flavors.

Limited spots available. Registration is required; send me a DM to reserve a spot.
Note: Your Facebook status *Going* will not serve to hold your spot. Please, try to send me a message to save your spot as I am preparing a fresh kombucha SCOBY for everyone, I don’t want anyone goes home without his/her own scoby.

Kombucha is a delicious, traditional fermented drink made of black tea and sugar. It is full of probiotics, a variety of vitamins and enzymes. It helps detoxify the liver, cleanse the body, improves digestion, reduces inflammation, increases overall energy, improves mood, reduces Candida (yeast), helps nutrient assimilation and may be beneficial for weight loss.

The first recorded use of kombucha comes from China from more than two thousand years. It was known as “The Tea of Immortality” and It has been used in Eastern Europe, Russia, and Japan for several centuries.

For the last 5-10 years, it became very a very popular drink in Europe and America and people are raving about this health elixir.

In the Kombucha Homebrewing Workshop, we will cover the health benefits of kombucha, basics of kombucha homebrewing, second fermentation, flavoring ideas and tips along with any questions you may have about brewing this tasty and amazing drink.

This workshop is led by Ana Solak from Simply By Ana , M.S.Env.Eng., a homebrewer, healthy life enthusiast, mom, wife, yogi and a farmer wanna-be. Ana is passionate about creating a chemical-free and natural home products for her kids and husband and wishes to share her knowledge with others.
————————–————————–————————–———–

Atölye yeri: Coffee Brew Lab, Yeni Çarşı Cad, 5/B, Beyoğlu/Istanbul

Tarih: Haziran 17, 2017

Saat: 13:30 – 15:00

Ücret: 60 TL

Atölye ücretine; artık sizin olacak, evinize götüreceğiniz ve bundan sonra kendi çayınızı mayalayabileceğiniz Kombuçay mantarı, başlangıç çayı, tarif kitapçığı ve atölye esnasında farklı tatlarda ve farklı mayalanma sürelerinde hazırlanmış kombuçayların denemesini de dahildir.

Kapasite sınırlıdır. Katılmadan önce kayıt yaptırılması ve yerinizin kesinleştirilmesi gereklidir. Lütfen katılım için özelden mesaj atarak yerinizi ayırtın.

Not: Facebook ilanında ‘going’ seçeneği yerinizi ayırtmak için yeterli değildir, özelden mesaj da atmanız gerekmektedir.

Kombuçay siyah çay ve şekerin fermente edilmesiyle elde edilmiş lezzetli bir içecektir. İçeriğinde yüksek miktarda probiyotik, çeşitli vitamin ve enzimler bulunmaktadır. Kombuçay, karaciğerin ve vücudun temizlenmesine, sindirim sisteminin düzenlenmesine, vücuttaki iltihaplanmaların azalmasına, genel enerjinizin artmasına, moral seviyenizin artmasına, kandida seviyenizin düşmesine, besin kayıplarınızın azalmasına ve kilo kaybına yardımcı mucize bir içecektir.

Bilinen en eski Kombuçay kullanımı 2000 yıl önce Çin’dedir. Kayıtlarda ‘sonsuzluk iksiri’ olarak geçmekte ve yüzyıllardır Doğu Avrupa, Rusya ve Japonya’da tüketilmektedir.

Son 5-10 yıldır Batı Avrupa ve Amerika’da keşfedilmeye başlanmış ve hızla kullanımı artmaktadır.

Atölyede; Kombuçay’ın faydalarından daha detaylı bahsedeceğiz, evde kendi kendinize fermente etmenin metodlarını, ikinci fermentasyonu, çayınızı çeşitli meyvelerle tatlandırma yöntemlerini uygulamalı olarak anlatacağız ve konuyla ilgili sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

Bu atölye bendeniz, tecrübeli bir kombuçay mayalayıcısı, sağlıklı yaşam tutkunu, anne, eş, yogi ve gelecekte çiftçi olmak hayalinde olan çevre mühendisi Ana Solak from Simply By Ana tarafından yapılacaktır. Ana çocukları ve eşi için kimyasallardan arındırılmış ve tamamen doğal ürünlerden oluşan bir hayat ve ortam hazırlamaya çalışırken tecrübelerini de sizinle paylaşmak ister.

Kombuçayla ilgili tecrübelerini ve bilgilerini paylaşmak isteyen katılımcıları zevkle dinlemeye hazırız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *